Podsumowanie Międzynarodowej Konferencji Klimatycznej w naszym liceum w Poniatowej
Wpisany przez Barbara Kramek   
piątek, 07 października 2011 15:53

W dniach 30 września – 7 października 2011 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej odbyło się kolejne międzynarodowe spotkanie w ramach projektu Comenius: „Global Warming – Thinking Globally, Acting Locally” („Globale ocieplenie – myśl globalnie, działaj lokalnie”). Przez tydzień dwie grupy młodzieży z Francji i Niemiec oraz uczniowie naszego liceum wspólnie pracowali nad zagadnieniami związanymi z ochroną środowiska i globalnym ociepleniem.

 

 

Nasi goście to kilkunastoosobowe delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich w Rüthen koło Dortmund w zachodnich Niemczech i Brioude koło Lyon w południowiej Francji. Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się w marcu w Rüthen, w Niemczech, gdzie uczniowie z trzech państw partnerskich badali wpływ i globalne efekty zmian klimatycznych. Po tym spotkaniu w mieszanych grupach międzynarodowych uczniowie komunikując się przez Internet dokonali przeglądu programów politycznych różnych państw w kwestiach globalnego ocieplenia i ochrony środowiska na świecie.

Na spotkaniu w Poniatowej punktem kulminacyjnym była wspólna Międzynarodowa Konferencja Klimatyczna, podczas której uczniowie weszli w role czterech państw, które w różny sposób przyczyniają się do zmian klimatycznych na świecie. Podczas konferencji uczniowie najpierw przedstawili referaty i prezentacje multimedialne o różnych krajach: Stany Zjednoczone, Chiny, Holandia, Bangladesz oraz ich roli w przyczynianiu się do zmian klimatycznych na świecie. Potem nastąpiła ożywiona dyskusja, która pokazała jak odmienne, a nawet sprzeczne są stanowiska różnych państw. Felix Koch (uczeń z Niemiec), który reprezentował stanowisko Chin, powiedział potem: "Nasz szczyt klimatyczny odzwierciedla to, co dzieje się w rzeczywistości: poszczególne państwa przekładają krótkoterminowe interesy ekonomiczne nad losy całej ludzkości. Brak poczucia odpowiedzialności i długoterminowego myślenia."

Na koniec konferencji podsumowano globalną politykę klimatyczną oraz przedstawionopomysły konkretnych środków, jakie mogą zostać podjęte lokalnie w naszej okolicy. Propozycje te posłużą do przygotowań do kolejnego spotkania we francuskim Brioude w czerwcu 2012 roku. Chcemy zachęcić wszystkich: nasze szkoły, uczniów, nauczycieli i rodziców do przemiany stylu życia na bardziej przyjazny dla środowiska. O konferencji można było dowiedzieć się z Radia Lublin, Internetu i lokalnej prasy.

Oprócz pracy nad zagadnieniami projektu przygotowaliśmy dla naszych gości zróżnicowany program wycieczek i warsztatów oraz zapoznaliśmy ich z naszym miastem i regionem. Pierwszego dnia zabraliśmy naszych gości na wycieczkę po stolicy. Oprócz Warszawy nasi goście zwiedzili Lublin (Starówkę, Skansen i Ogród Botaniczny), Kazimierz Dolny i Nałęczów. Przygotowaliśmy warsztaty terenowe w leśnictwie w Janowie Lubelskim, w sortowni śmieci w Lublinie oraz rajd rowerowy do Kraczewic, gdzie w pałacu Pani burmistrz oficjalnie powitała gości i przedstawiła plany modernizacji i prace na rzecz środowiska naturalnego zaplanowane na terenie miasta i gminy Poniatowa. Dowiedzieliśmy się o nowych inicjatywach i projektach na rzecz ochrony środowiska i pozyskiwania alternatywnych źródeł energii.

 

Podczas rowerowej wycieczki po Poniatowej odwiedziliśmy pomniki pomordowanych podczas II wojny światowej. Grupa niemiecka była bardzo przejęta i wyraziła życzenie, aby odwiedzić Majdanek. Nie było to przewidziane w programie ich pobytu w Polsce, ale Niemcy nalegali na tę niełatwą lekcję historii. Jak później powiedziała Hanna Kemker (uczennica z Niemiec): „To straszne miejsce, ale ważne jest, że tu jesteśmy. Mówić na lekcjach historii o Holokauście to jedno, ale być tutaj, gdzie widać jasno i realnie, co naród niemiecki zrobił tutaj – to zupełnie co innego. Jeśli nazywamy się "Szkołą bez rasizmu - Szkołą z odwagą" to musimy pamiętać o tym rozdziale niemieckiej historii i dołożyć starań by ją poprawić”.

Nasi goście byli po raz pierwszy w Polsce i jak się wyrazili: „po raz pierwszy aż tak daleko na wschodzie”. Ciekawi byli jak mieszkamy i żyjemy szczególnie, że na zachodzie wiele jest negatywnych stereotypów Polaków. Francuzi i Niemcy mieszkali u rodzin uczniów i nauczycieli naszego liceum. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem gościnności i ciepła, z jakim byli przyjmowani. Byli bardzo miło zaskoczeni tym, że pomimo burzliwej wspólnej historii polsko-niemieckiej rodziny goszczące otoczyły ich serdecznością, życzliwością i ogromną przyjaźnią.

Nasi goście wyjechali pełni najlepszych wrażeń z pobytu w Poniatowej. Jak się wyrazili: „Odkryli nieznany wcześniej - sąsiedni kraj w wielu aspektach, a zwłaszcza poznali wielu nowych przyjaciół, poczuli i doświadczyli ciepła naszych serc.

Podczas wieczoru pożegnalnego było dużo podziękowań i łez. Przez cały pobyt w Poniatowej grupa polsko-francusko-niemiecka wspólnie pracowała, zwiedzała i poznawała historię. A na koniec wszyscy dobrze się bawili. Najpierw grupa niemiecka zainicjowała odśpiewanie piosenki „Panie Janie” po polsku, niemiecku i francusku. Potem nie było końca wspólnym tańcom integracyjnym, które porwały wszystkich. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali w języku angielskim piosenkę M. Jacksona: „We are the World”. Piosenka ta stała się hymnem naszego projektu, przesłaniem, że każdy z nas może cos zrobić dla środowiska i powinniśmy wszyscy współpracować dla dobra przyszłości naszej planety. Słowa tej piosenki mają ponadczasowe znaczenie.

„We are the world, we are the children

We are the ones who make a brighter day

so let's start giving

There's a choice we're making

We're saving our own lives

It's true we'll make a better day

Just you and me”

My jesteśmy światem i właśnie my mamy zmieniać świat na lepsze każdego dnia – właśnie ty i ja.

Barbara Kramek – koordynator projektu