Wolontariat - aktualności

Wieloletnią tradycją ZST jest praca młodzieży i ich opiekunów nauczycieli na rzecz środowiska.  Poświęcają oni swój wolny czas, aby pomagać Tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Wielu na pewno jeszcze pamięta wspaniałe bale karnawałowe dla dzieci niepełnosprawnych i dzieci ze Świetlicy Profilaktyczno-Wychowawczej. Wolontariusze z ZST od lat współpracują ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Są gotowi pomagać w każdej imprezie organizowanej dla dzieci.

W roku 2009 powstało Szkolne Koło Wolontariatu "Słoneczko" , które bierze czynny udział w pracy z potrzebującymi pomocy.

Uwieńczeniem tej wieloletniej działalności było wyróżnienie, jakie szkoła otrzymała podczas Gali Wolontariat 2009, która odbyła się w Kraśniku.

Tutaj znajdziecie tylko niektóre, te bardziej "widowiskowe" akcje wolontariuszy z ZST. Tak naprawdę pomoc innym często odbywa się w ciszy, bez błysku fleszy aparatów fotograficznych.

Akcje z poprzednich lat znajdziesz w Działaności

Wolontariusze
Szlachetna Paczka
Wpisany przez K. Kramek i H. Czarnota   
czwartek, 17 grudnia 2015 22:28

Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. Jego prekursorem jest ks. Jacek Stryczek. Ta wprowadzona przez niego w Krakowie przedświąteczna tradycja ma już 15 lat. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i Darczyńców na dwa tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia rodziny otrzymują paczki odpowiadające ich indywidualnym potrzebom, a nieraz nawet marzeniom. Jednocześnie dla obdarowanego ma to być impuls do zmiany na lepsze.

Więcej…
 
Pomagamy potrzebującym
Wpisany przez Pedagog   
wtorek, 08 grudnia 2015 14:20

Jak co roku duża grupa wolontariuszy i przyjaciół akcji z Zespołu Szkół w Poniatowej wzięła udział w ogólnopolskiej Akcji „ Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Mimo że była  wolna sobota - dzień na odsypianie całego tygodnia - nie zniechęciło to jednak naszej młodzieży do stawienia się na ustalone miejsce już o ósmej rano. Co prawda, zwolennicy dłuższego spania mogli sobie wybrać godziny późniejsze, ale ci, którym zależało na ilości zebranych produktów, wybrali godziny poranne, bo i kupujących znacznie więcej niż w godzinach popołudniowych.

Uśmiechnięci wolontariusze witali i zapraszali wszystkich  do udziału w akcji. Ich zaangażowanie, doświadczenie i urok osobisty przyczyniły się do tego, iż klienci sklepów chętnie zapełniali kosz oznaczony „słoneczkami” - nieodzownymi symbolami tej ogólnopolskiej akcji – różnymi produktami. Cieszy fakt, że tak wielu ludzi reaguje na ten symbol, mimo iż czasami sami znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Zebrane produkty trafią do najbardziej potrzebujących osób z naszej gminy, co też jest bardzo istotne, bo pomagamy w naszym środowisku.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i przyjaciołom akcji za tak liczny udział (stanowiliśmy jak zwykle „potężną”  48 - osobową grupę) i zapraszamy do udziału w kolejnych akcjach charytatywnych, które uczą, uwrażliwiają, otwierają na drugiego człowieka i pokazują, jak niewiele trzeba, aby innym sprawić radość.

 
I Ty możesz uratować komuś życie!
Wpisany przez Pedagog   
środa, 02 grudnia 2015 14:04

Zawsze znajdzie się ktoś, kto takiego apelu nie potraktuje obojętnie. W naszej szkole również znalazła się 8 - osobowa grupa uczniów, dla których życie ludzkie jest bezcennym darem. To oni właśnie odpowiedzieli na apel Fundacji DKMS Polska i wzięli udział w rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

W Zespole Szkół taka akcja rejestracyjna odbyła się po raz pierwszy. Poprzedziły ją zajęcia informacyjne, podczas których omówione były metody pobierania szpiku, wymieniono choroby uniemożliwiające zostanie Dawcą, a także obalono mity związane z oddawaniem szpiku. W szkole już są osoby, które wcześniej trafiły do banku potencjalnych dawców. Jesteśmy dumni z kolejnych uczniów, którzy po dzisiejszej (03.12.2015r.) rejestracji powiększyli grono odważnych i wrażliwych osób.

Niestety, są choroby wykluczające  możliwość zostania Dawcą. I dlatego nie wszyscy, którzy chcieli się zarejestrować, mogli to zrobić. Szkoda, ale na szczęście pomagać możemy na wiele sposobów. Liczy się ten pozytywny odruch serca oraz to, by nie przejść obojętnie nad ludzkim problemem, krzywdą czy cierpieniem.

Jeszcze raz dziękujemy i cieszymy się, że na naszych uczniów możemy liczyć w każdej sytuacji.

 
Razem możemy więcej!
Wpisany przez Pedagog   
środa, 14 stycznia 2015 10:08

Zarówno darczyńcy, którzy z serca wrzucali datki, jak i wolontariusze, którzy stali na wietrze i chłodzie, trzymając puszki oraz naklejki w kształcie serc, mieli wspólny cel- wziąć udział w 23 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i mieć choćby mały wkład w zakup sprzętu medycznego dla polskich szpitali.

W tym roku „orkiestra zagrała” w niedzielę 11 stycznia , a zebrane fundusze będą przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, który przyczyni się do podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów. Jest to największa w naszym kraju zbiórka publiczna, w którą zaangażowała się ogromna, bo aż 120- tysięczna grupa wolontariuszy.

Z naszej szkoły w 23 Finale wzięło udział 31 wolontariuszy. To ogromna radość, że tylu uczniów widzi potrzebę pomagania i chętnie włącza się w różne akcje charytatywne. Nie jest ważne, czy udało się zebrać 100, 200, a może tylko 50 złotych, bo to zależy od miejsca zbiórki i oczywiście hojności osób wrzucających pieniądze do puszek. Wszystko posłuży jednemu celowi i ta świadomość poprawiała humory tym wolontariuszom, którzy zmarznięci oddawali puszki z niewielką zawartością pieniędzy.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, którzy mimo niesprzyjającej pogody wytrwale stali z puszkami na wyznaczonych miejscach z daleka od komputera, telewizora i wygodnego fotela, za to bliżej ludzi. Bliżej realnego świata, w którym poprzez okazywanie serca kształtujemy siebie.

 
„Pomóż Dzieciom..”
Wpisany przez Pedagog   
wtorek, 25 listopada 2014 12:50

To już kolejny rok, w którym wolontariusze z Zespołu Szkół brali udział w ogólnopolskiej akcji „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. W sobotę 22 listopada niemalże w każdym poniatowskim sklepie można było spotkać grupy wolontariuszy ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz oczywiście z liceum i technikum.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 5