VII edycja projektu Express Your Knowledge, AIESEC
Wpisany przez Barbara Kramek   
piątek, 08 kwietnia 2011 16:02

W dniach 3 - 8 kwietnia 2011 Liceum Ogólnokształcące im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poniatowej gościło praktykantki z Chin i Gruzji w ramach Projektu „Express Your Knowledge” międzynarodowej organizacji AIESEC.

Liceum w Poniatowej cieszy się już długą tradycją kontaktów z zagranicą. W naszej szkole często mamy gości z różnych krajów, którzy prowadzą zajęcia interaktywne w języku angielskim.

Jesteśmy jedną z nielicznych szkół w Polsce, która po raz trzeci miała możliwość współpracy ze studentami AIESEC. Wcześniej, w ramach projektu „Peace – lekcja tolerancji” nasi uczniowie mogli spotkać się osobiście z młodzieżą m.in. z Malezji, Włoch, Niemiec, Ukrainy, Peru, Egiptu i Iranu.

 

Podczas tygodniowego pobytu, praktykantki mieszkały u naszych uczniów i ich rodzin. Nataliko Khinchagashvili z Gruzji mieszkała u Patrycji Gizy z kl. IIb, a Li Xiaoyu (Becky) z Chin u Jakuba Walczaka z kl. Ia. Koordynatorem i inicjatorem projektu, podobnie jak w latach poprzednich była nauczycielka języka angielskiego- Pani Barbara Kramek.

Praktykantki codziennie prowadziły zajęcia w języku angielskim. Zajęcia były interaktywne i bardzo zróżnicowane, dotyczyły nie tylko kultury Chin i Gruzji, lecz także umiejętności miękkich takich jak: motywacja, zarządzanie czasem, praca w grupach oraz kreatywność. Lekcje cieszyły się dużą popularnością wśród uczniów. Zajęcia wymagały pracy zespołowej, wspólnego rozwiązywania problemów, intensywnego używania języka angielskiego oraz ogromnego zaangażowania w zajęcia.

Przez tydzień praktykantki prowadziły po 5 godzin zajęć dziennie z każdą grupą, a następnie poszczególne klasy zorganizowały dla nich różnorodne zajęcia popołudniowe. Uczniowie przygotowali dla naszych gości ognisko, wieczór kulinarny z tradycyjnymi potrawami Chin, Gruzji i Polski, wieczór z piosenkami i tańcami narodowymi oraz wycieczki, dzięki którym praktykantki zwiedziły naszą okolicę, Kazimierz Dolny, Nałęczów i Wojciechów.

AIESEC to największa organizacja studencka na świecie, która między innymi zajmuje się prowadzeniem edukacyjnych projektów, które skierowane są do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych i polegają na wizycie studentów z zagranicy w wybranych szkołach, w których realizują zajęcia mające na celu promowanie tolerancji, przełamywanie barier kulturowych, budzenie otwartości i upowszechnianie międzykulturowego porozumienia.

A oto wrażenia uczniów:

„To wspaniała okazja do zapoznania się z kulturą krajów, z których pochodzą nasi goście, wymiany poglądów i dyskusji na różne tematy. Dzięki tym zajęciom mamy możliwość porozmawiać w języku angielskim na temat tolerancji i akceptacji odmienności, przełamywania różnych stereotypów w sposobie myślenia i działania. Spotkania te uczą nas otwartości i serdeczności wobec innych. Prowadzące potrafiły w niesamowity, bezpośredni sposób integrować się z nami. Takie spotkania są bardzo ważne i wnoszą nieocenione wartości i doświadczenia do naszego życia.”

Na zakończenie projektu odbyła się Wielka Gala Finałowa podsumowująca jego VII edycję. Podczas gali uczniowie naszej szkoły mieli swoje wystąpienie. Pokazano także film zrobiony przez naszych uczniów – Patrycję Gizę i Artura Godziszewskiego o przebiegu projektu w naszej szkole.

Możemy się pochwalić, że nasza szkoła była zwycięzcą konkursu ogłoszonego wśród 40 uczestniczących szkół i jako jedyna wygrała główną nagrodę - kolorową drukarkę laserową.

Nasze osiągnięcia i doświadczenia zachęcają do organizowania następnych, podobnych projektów.

Barbara Kramek