Wędkarstwo - hobby dla każdego
Wpisany przez BW   
wtorek, 27 września 2011 20:38

Wędkarstwo to zajęcie rekreacyjne  i jednocześnie sport, polegający na łowieniu ryb na wędkę. Każdy wędkarz powinien posługiwać się sprzętem o określonych parametrach oraz posiadać licencję - kartę wędkarską.

Pierwsze połowy ryb za pomocą haczyka archeolodzy datują na epokę neolitu. Na terenie Polski najstarsze odkrycia pochodzą z Biskupina (ok. 550-400 p.n.e.). Wędkarstwo uprawiano w starożytnym Egipcie, w Grecji i Rzymie.

Wędkarstwo to jeden z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu. Mówi się, że wędkarstwo to hobby dla wytrwałych, ponieważ to nie umiejętności, a często szczęście przesądza o sukcesie podczas łowów.

 

Rodzaje Wędkarstwa:

Wędkarstwo morskie to metoda, która cieszy się powodzeniem przez okrągły rok. Opowieści o rekordowych dorszach czy belonach zaciągają nad rodzimy Bałtyk rzesze wędkarzy z różnych rejonów Polski. Podstawową metodą połowu na morzu jest oczywiście spinning, ale nie ten klasyczny, który znamy z metody spinningowej. Wędkowanie na morzu wymaga użycia specyficznych, przede wszystkim trwałych przynęt

Wędkarstwo muchowe to metoda wędkowania, która polega na poławianiu ryb na sztuczną muszkę.Muszkarstwo w nazym kraju zalicza się do dosyć elitarnych i unikalnych metod połowu.

Wędkarstwo podlodowe, polega na połowie ryb spod lodu jak sama nazwa wskazuje. Jest to najniebezpieczniejsza metoda połowu ze względu na specyficzne warunki połowu, która wiąże się z zachowaniem dużej ostrożności. Łowienie spod lodu wymaga korzystania z trwałego sprzętu takich jak wędzisko, kołowrotek i innych elementów zestawu, które powinny być wykonane z niezamarzających elementów.

Wędkarstwo spinningowe to metoda sportowego połowu ryb polegająca na naprzemiennym zarzucaniu przynęty i ściąganiu jej za pomocą kołowrotka. Wędkarstwo spinningowe służy przede wszystkim do połowu drapieżników takich jak: szczupak, sandacz, okoń czy sum.

Wędkarstwo spławikowe - to tuż po spinningu jedna z najpopularniejszych metod połowu w Polsce polegająca na połowe ryb z brzegu lub łódki. Metoda spławikowa polega na zamocowaniu na żyłce łownej: spławika, obciążenia spławika, aby unosił się na wodzie i jednocześnie zanurzył przynętę na odpowiednią głębokość i haczyka.

Wędkarstwo trollingowe (trolling), które właściwie jest spinningiem, ale zamiast przeciągania wabiącej przynęty w pobliżu przewidywanych stanowisk ryb za pomocą ręcznego nawijania, szybciej lub wolniej, linki na kołowrotek, rolę "nawijacza" pełni przystosowane do tego urządzenie pływające (tratwa, ponton, kajak, łódka itp.) napędzane siłą mięśni ludzkich (wiosła) lub jakiegokolwiek, raczej małego silnika.

Wędkarstwo karpiowe przechodzi duże przeobrażenie w ostatnim czasie, ciesząc się coraz większą popularnością wśród wędkarzy. Karpiarstwo rządzi się swoimi prawami, sprzęt wędkowy musi spełniać wymogi zarówno ryb, jak i łowiska, w których przebywają. W zależności od tego dobieramy odpowiedni sprzęt którym będziemy się posługiwać (wędzisko karpiowe, żyłkę, kołowrotek i zanęty). W ostatnim czsie dużą popularność w świecie wędkarskim zyskały kulki proteinowe.


 

Na fotkach Daniel z ogromną rybą. Czekamy na  fotki innych miłośników wędkarstwa.


Powrót do okna głównego Moje hobby