Wywiad z Kacprem Bigosem Laureatem OITiW - ZS EXPRESS nr 07/2018
Wpisany przez ZS EXPRESS   
wtorek, 01 maja 2018 10:01

Na początku prosimy kilka słów o sobie.

Nazywam się Kacper Bigos. Jestem uczniem III klasy technikum w Zespole Szkół w Poniatowej.

Jak oceniasz swoje osiągnięcia, które udało Ci się odnieść biorąc udział w Olimpiadzie i Innowacji Technicznych Wynalazczości oraz w pozostałych, w których brałeś udział?

Myślę, że dosyć przyzwoicie.

Czy Twoje ambicje zostały już zaspokojone? Co chciałbyś jeszcze osiągnąć biorąc w nich udział?

Szczerze mówiąc, to jeśli chodzi o OITiW to na samym początku mierzyłem w 1. miejsce na etapie ogólnopolskim. Ostatecznie zająłem 4. miejsce, ale i tak uważam, że to wcale nieźle. Jeśli chodzi o Konkurs Wiedzy Biblijnej, to co prawda etap ogólnopolski jest dopiero przede mną, ale przed startem na etapie diecezjalnym nie zakładałem, iż uda mi się zwyciężyć. Chciałem raczej solidnie wypaść. Jeśli zdam do IV klasy to przede mną pozostanie jeszcze jedna szansa by osiągnąć więcej w ww. olimpiadach. Dołożę wszelkich starań by tak było. Jednak ambicje się tu nie kończą. Chciałbym bowiem przekazać komuś zdobyte doświadczenie i wiedzę, aby gdy ukończę już szkołę, przyszli uczniowie ZS nadal mogli święcić sukcesy w olimpiadach.

Jak wyglądały Twoje przygotowania do Olimpiad?

Z Olimpiadą ITiW miałem ułatwione zadanie, bowiem brałem w niej udział przez ostatnie dwa lata. Wiedziałem na co, podczas nauki, mam zwrócić szczególną   uwagę, a dzięki p. prof. Wawrzyniakowi miałem wgląd do wielu testów i zadań sprzed lat. Natomiast, żeby znaleźć czas na Konkurs Wiedzy Biblijnej wstawałem dość rano i czytałem wyznaczone księgi biblijne, skrupulatnie sporządzając do nich notatki.

Czy dużo czasu poświęcasz na naukę? Masz jakieś techniki związane z lepszym zapamiętywaniem?

Jeśli chodzi o naukę, to ja definiuję ją nie tylko jako czytanie podręczników   szkolnych i "wkuwanie", lecz o wiele szerzej. Uważam, że człowiek może uczyć się przez całe życie. No chociażby ćwiczenie gry na instrumentach, naprawa samochodu, kulturalna rozmowa, czy zbieranie życiowego doświadczenia też może być nauką. Ja przynajmniej tak uważam, a tak interpretując naukę, to staram się uczyć nieustannie. Odnośnie do technik związanych z lepszym zapamiętaniem to myślę, że grunt to pomyśleć, w jaki sposób wiedza, którą przyswajamy może być w praktyce wykorzystana. Konfucjuszowi przypisuje się powiedzenie: "Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem."  Zastanówmy się więc, jak w codziennym życiu możemy wykorzystać nabytą   wiedzę, a na pewno ona tak łatwo nie ucieknie i zawsze będziemy mogli komuś nią posłużyć, no bo chyba po to ona jest.

Jakie są Twoje zainteresowania?

Poznawanie rzeczywistości, muzyka, sport, dobra literatura (np. Tolkien, Chesterton).

Co najchętniej robisz w wolnym czasie?

Ostatnio rzadko miewam wolny czas, ale w związku ze zbliżającymi się wakacjami mogę go sobie wyobrazić. Otóż, z przyjemnością będę czytał lektury, zwłaszcza te z okresu starożytności, średniowiecza. Zerknę do leżącej na półce wielotomowej Historii chrześcijaństwa. Zapoznam się z historią sztuki, z historią marksizmu, z wiedzą społeczną. No i wiadomo - po uprawiam różne sporty.

W przyszłym roku ukończysz szkołę, jakie są Twoje plany na przyszłość?

Plany oczywiście mam, ale wolałbym ich głośno nie zdradzać.

Co możesz powiedzieć przyszłym uczniom naszej szkoły? Jakich wskazówek byś udzielił?

Ażeby solidnie i systematycznie każdego dnia przykładali się do korzystania z daru czasu i wolności, i by rozwijali swoje talenty.

P.S. Polecam też wzięcie udziału w OITiW jest to bowiem najłatwiejsza, ze wszystkich jakie są, olimpiada do wygrania.