Wywiad z Maćkiem Wichą absolwentem ZS - ZS EXPRESS nr 06/2018
Wpisany przez ZS EXPRESS   
niedziela, 01 kwietnia 2018 10:01

1. Na początek prosiłbym o kilka słów o sobie , o swoich zainteresowaniach.

Moje zainteresowania są dosyć szerokie, ale można je skupić wokół informatyki, w szczególności nowych technologii, oraz matematyki. W wolnym czasie zajmuje się również amatorsko fotografią i montażem filmów.

2. W roku ubiegłym  na konferencji informatycznej w naszej szkole wygłosiłeś wykład na temat  druku 3D, jaki temat planujesz na tegoroczną konferencję która odbędzie się 29 maja.

Na tegorocznej konferencji nie będę odbiegał daleko od dziedziny druku 3D. Tym razem jednak skupię się nad   jego praktycznym wykorzystaniu w życiu codziennym.  Postaram się przybliżyć uczestnikom w jakich dziedzinach jest on wykorzystywany, a nie jak to było w roku ubiegłym na historii.

 

3. Jakie wybrałeś przedmioty rozszerzone i dlaczego?

Wybierając przedmioty brałem pod uwagę czy egzamin maturalny z tych przedmiotów będzie punktowany na studiach na których mam zamiar kontynuować naukę, dlatego właśnie mój wybór padł na matematykę, geografię oraz język angielski, który rozszerzamy od pierwszej klasy.4. Przygotowywałeś się regularnie przez okres trwania liceum czy dopiero w ostatnim czasie zacząłeś się uczyć?

Starałem się przygotowywać regularnie przez cały okres liceum, ponieważ trudno w kilka miesięcy nadrobić tak obszerny materiał, w szczególności z przedmiotów rozszerzonych. Jednakże w ostatnim czasie poświęcałem zdecydowanie więcej czasu na niektóre ważne dla mnie przedmioty.

5. Do którego przedmiotu przykładałeś się najbardziej?

Zdecydowanie do matematyki, do której przygotowywanie sprawia mi dużą przyjemność.

6. Jakich rad udzielisz osobom, które dopiero będą przystępowały do egzaminu dojrzałości?

Przede wszystkim nie zostawiać wszystkiego na 100 dni przed maturą, ponieważ jest to bardzo mało czasu na przyswojenie wiedzy. Najważniejsze to dobrze rozplanować sobie naukę, najlepiej rozpocząć już od września, systematycznie   powtarzając przerobiony materiał, tak aby przed samą maturą mieć kilka wolnych dni, aby można było odpocząć przed maturą

7. Uważasz, że nauka podjęta w Liceum Ogólnokształcącym była trafną decyzją? Zmieniłbyś swój wybór patrząc z perspektywy czasu?

Uważam, że nauka w liceum pozwoliła mi dobrze przygotować się do matury, alei nie tylko. To właśnie uczestnictwo w konferencjach, zarówno jako uczestnik jaki prelegent, rozwinęło moje zainteresowania w dziedzinie informatyki, oraz dodało pewności siebie podczas publicznego wystąpienia, które nie jest prostą sprawą.

8. Co maturzyści myślą o maturze? Traktują ją poważnie czy bardziej jako zwykłą klasówkę?

Na pewno jest grupa osób które traktują maturę jako zwykłą klasówkę. Ja natomiast uważam, że  matura to egzamin dojrzałości, który sprawdza nie tylko     zdobytą przez te kilkanaście lat wiedzę, ale również jest sprawdzianem dla naszej psychiki, ponieważ egzamin trwa około 2 tygodnie, a to naprawdę bardzo długo.   Trzeba być nie tylko dobrze przygotowanym merytorycznie ale i psychicznie, aby osiągnąć dobre wyniki.

9. Jak sobie wyobrażasz wasze klasowe spotkanie po 20 latach? Czy wasza klasa

Już w tej chwili każdy z nas jest inny, a strach pomyśleć co będzie jak spotkamy się za 20 lat. Na pewno będziemy zaskoczeni wyborami niektórych osób. Nasza klasa była zgrana, choć na pierwszy rzut oka nic na to nie wskazywało. Niekoniecznie się ze sobą zgadzaliśmy. Lata spędzone w szkole średniej to przede wszystkim wspaniali ludzie i bardzo miła atmosfera. Z wieloma osobami znaliśmy się od podstawówki,  jednak tutaj stali się oni bliższymi znajomymi czy przyjaciółmi. Najbardziej brakować mi będzie atmosfery na lekcjach, ponieważ nie spotkamy się już w takim gronie w szkolnej ławce, ale również spotkań klasowych czy wspólnych wycieczek.

10. 100 dni na przygotowania do matury to dużo czy mało?

Tak jak mówiłem wcześniej 100 dni przed maturą to bardzo mało czasu na naukę, ale to wystarczający czas na przypomnienie całej zdobytej wiedzy.

11. Co chciałbyś osiągnąć po dobrze zdanej maturze? Jakie masz plany na przyszłość? Co zamierzasz robić po szkole średniej?

W najbliższej przyszłości po maturze zamierzam odpocząć od nauki. Jednak od października chciałbym rozpocząć studia. A w dalszej przyszłości znaleźć pracę w  której będę mógł się rozwijać.

12. Wybierasz się na studnia, a jeżeli tak, to kierunek najbardziej Cię interesuje?

Jeżeli chodzi o kierunek studiów to na dzień dzisiejszy biorę pod uwagę dwa kierunki. Jest to matematyka o specjalności finanse i ubezpieczenia oraz informatyka. Jednak o tym co będę ostatecznie studiować zadecydują wyniki z matury.

13. Jak nauczyciele oceniali poziom maturzystów tuż przed maturą?

W okresie 100 dni przed maturą uważali, że jesteśmy dobrze przygotowani. Jednak w ostatnim tygodniu nauki wszystkim dało się odczuć zmęczenie i nauczyciele momentami byli załamani stanem naszej wiedzy. Ale weekend majowy pozwolił nam odpocząć i na nowo nabrać siły do pracy.

14. Jak opisałbyś swoją idealną pracę? Jaki zawód chciałbyś wykonywać?

Idealna praca to pasja, za którą otrzymuje się wynagrodzenie. Chciałbym aby i moja praca właśnie tak wyglądała. Aby chodzić do niej z przyjemnością. Co do konkretnego zawodu trudno mi dzisiaj określić, jednak na pewno coś związanego z informatyką lub matematyką.

15. Jakie nowe cele wyznaczyłeś sobie po maturze?

Przede wszystkim odpocząć. A następne wyznaczę po odbiorze wyników matury.

16. Gdzie widzisz siebie za kilkanaście lat?

To dosyć ciężkie pytanie. Ale widzę siebie w pracy, która jest dla mnie przyjemnością, ale jednocześnie dobrym źródłem dochodów. W pracy której mogę wykazać się na wielu płaszczyznach. Jednak praca to nie wszystko, najważniejsza jest rodzina i przyjaciele, z którymi chciałbym spędzać miło czas.