Warsztaty „Uczeń na wyżynie IT”
Wpisany przez Maciej W   
poniedziałek, 06 marca 2017 14:42

W dniu 28 lutego 2017 roku braliśmy udział w warsztatach informatycznych pt.: „Uczeń na wyżynie IT” zorganizowanych przez Polskie Radio Lublin oraz Lubelską Wyżynę IT.

W ramach warsztatów odbyliśmy 4 prelekcje. Jedną z nich był wykład dotyczący nowych technologii oraz wynalazków przyszłości z których w pewnym stopniu możemy korzystać już dzisiaj. Takim przykładem może być zdalne diagnozowanie pacjenta przez system komputerowy, czy wykorzystanie neutralności komputera, aby rozpatrywał sprawy sądowe i wydawał odpowiednie orzeczenia. Dowiedzieliśmy się również, że w tej chwili co dwa dni wytwarzamy 5 eksabajtów danych, czyli tyle, ile ludzkość wytworzyła od powstania pisma do wieku XX.

 

Kolejna prelekcja dotyczyła zawodów oraz ich ścieżek awansu. Poznaliśmy specyfikę pracy programisty, testera, analityka czy niedocenianych w branży IT grafików komputerowych.

Mieliśmy również okazję do pracy w grupach. Zostaliśmy losowo przydzieleni do grup a naszym zadaniem było zbudowanie najwyższej wieży z makaronu spaghetti oraz fasoli, przy czym lider grupy nie mógł pomagać rękami. Jego zadaniem było planowanie pracy i rozdzielanie obowiązków. W ten sposób prelegenci wtajemniczyli nas w tajniki pracy zespołowej w firmie informatycznej.

Ostatnia prelekcja dotyczyła silnika Unity, w którym każdy z nas może stworzyć własną grę 3D lub 2D bez dużej wiedzy z zakresu grafiki, czy programistki. Mogliśmy również zapytać o kulisy pracy przy tworzeniu gier, czy poznać kilka organizacji działających w Lublinie, które tworzą gry m.in. na tej platformie.

Ostatnim punktem było zwiedzanie Radia Lublin.  Mogliśmy wejść do pomieszczeń, które na co dzień są dla nas niedostępne. Zwiedziliśmy studio emisyjne Radia Freee oraz Radia Lublin. Mogliśmy zasiąść przed mikrofonami oraz konsoletą w pokoju nagrań. Spotkaliśmy również wielu ciekawych ludzi, którzy opowiedzieli nam o swoich zajęciach. Mieliśmy nawet okazję porozmawiać z realizatorem dźwięku, który aktualnie odpowiadał za to co, i w jakiej jakości słyszmy. Niestety mieliśmy bardzo mało czasu na rozmowę z nim, gdyż musiał wypuścić kolejną część programu, a jak zapewniał nas przewodnik „radio nie lubi ciszy”.

Warsztaty bardzo nam się podobały i mamy nadzieję, że być może część z nas już niedługo znajdzie pracę właśnie w radiu, które nie wymiera, lecz nabiera nowych form lub na którymś z omawianych stanowisk informatycznych.