Nowe technologie w ZS - "Drukarka 3D - drukujemy rzeczy, nie kartki"
Wpisany przez MF & MW & BW   
piątek, 10 czerwca 2016 11:12


Plakat


Warsztaty

Wyroby uczniów

Dnia 4 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół w Poniatowej odbyły się warsztaty "Drukarka 3D - drukujemy rzeczy, nie kartki".

Trenerem zajęć był  Pan Robert Wciseł,  absolwent Politechniki Lubelskiej o specjalności Informatyka w Inżynierii Środowiska, który  zawodowo działa w obszarach ICT, Cloud Computing, Rapid Prototyping, w tym Druku 3D.

Mimo że była to wolna od zajęć szkolnych sobota,  w warsztatach  wzięła udział  młodzież z technikum i  liceum (22 uczniów i 2 uczennice) oraz 2 nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Zapraszamy na fanpage szkoły

Przyćmienie

Uczestnicy 8 godzinnego spotkania zapoznali się z możliwościami technologicznymi tworzenia druku 3D, zostali przeszkoleni z zakresu modelowania obiektów do druku w programach: Cura-15.04.5, Inkscape, Tinkercad,  123d Design oraz eksploatacji urządzenia.  Każdy uczeń podczas zajęć zaprojektował swój własny znaczek, który następnie był wydrukowany w technologii 3D. Pomysłów było wiele (breloczki z imionami, różnorodne kształty, np. gitara, nutka), bo i możliwości takiego urządzenia są  duże, niestety nie na wszystkie projekty  wystarczyło czasu ponieważ drukowanie jest czasochłonne.

Ale dzięki temu, że efektem warsztatów jest pozyskanie przez szkołę drukarki 3D, wszystkie pomysły/projekty znajdą czas na realizację.  Warsztaty skończyły się w sobotę, a już od poniedziałku, codziennie drukarka jest eksploatowana. Młodzi informatycy z Zespołu Szkół drukują swoje pomysły, które opracowują w domu – dla pasjonatów czas poświęcony drukowi 3D jest zarazem przyjemnym i twórczym odpoczynkiem.

Warto podkreślić, że tego typu wydarzenie, podczas którego młodzież nie tylko zdobyła wiedzę teoretyczna i praktyczną z druku 3D, ale również pozyskała dla szkoły drukarkę, wg naszych informacji było pierwszym w Polsce.

Projekt zrealizowany w ZS, który propaguje wśród uczniów nowe technologie, powstał dzięki  wieloletniej współpracy naszej szkoły z Grupą KUL.NET działającą przy polskim oddziale firmy Microsoft i Kołem Naukowym Informatyków KUL. Pomysłodawcą był  absolwent szkoły Pan Piotr Pietras (obecnie Head of Delivery w Edge One Solutions)

Wydarzenie patronatem honorowym objęli: Starosta Powiatu Opolskiego – Pan Zenon Rodzik, Burmistrz Miasta i Gminy Poniatowej – Pan Zygmunt Wyroślak, Lubelska Wyżyna IT i Lubelski Park Naukowo - Technologiczny S.A. Patronat strategiczny: Fundacja Hackerspace z Lublina. Patronat technologiczny: firma EDGE ONE SOLUTIONS. Patronat medialny: Gazeta Opolska, Przegląd Regionalny, Lubelskie Dni Informatyki (LDI).

Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu, jakie zostało udzielone przez  przedsiębiorców: Pawtrans Holdind, WentworthTech., MetaltonG.Olchawski, Edge One Solutions, KR w Kraczewicach oraz Radę Rodziców Zespołu Szkół w Poniatowej.

Wszystkim darczyńcom, patronom i osobom zaangażowanym w realizację wydarzenia serdecznie dziękujemy za wsparcie i  wiarę w możliwości  i twórcze pomysły młodych ludzi!