PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWYM MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Wpisany przez J. Domaszewska, I. Ogonek   
piątek, 09 października 2015 09:52

Październik od wielu lat jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

Kto wymyślił takie święto? W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I  właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Początkowo był to jeden dzień (czwarty poniedziałek października), a od 2008 roku - cały październik. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną role bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"? Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga , a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p. n. e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p. n. e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku)...więcej informacji wkrótce na gazetce!

ZAPRASZAMY DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ  !!!!